Home > Our Story > Our Achievements

Our Achievements

2022

Curriculum
Math department Raffles Institution Primary Mathematics World Contest (RIPMWC)
High Distinction 
Ariel Tham Yu Han 

Distinction
Tan Ji Wei 
Kuick Ren Kai Sky 

Merit 
Weng Yutong 
Visvajit Kumar 
Chen Pin-Yuan
Nariko Chen 
Zhu Yichen
Ethan Tand Wei Jun


 
Chinese department     2022 International Chinese Language Online Creative Writing Competition - Bronze AwardZhu YiChen, 6J

   
Co-Curriculum
Wushu  National Sports Games 
1st International Nan Gun - 2nd place 
Duan Nanquan - 4th place 
Renette Lai Cheong, 6J
Info Tech Club 2021 Rosyth Imagine Cup Challenge Circuit
Junior: Gold 
Kayden Teng Shao Yang
Junior: Gold (Honours)
Yew Dee Kai Zachary 
 Girls' Brigade Junior Brigader Brooch Award
Elessa Angel Emily, 6F
Lau Zi Xuan, 6J
Teo Xin Yi, Adeline 6F
Yvonne Teo Yu Ting, 6F 
 Boys' Brigade
J M Fraser Award For Excellence 2022 - Gold Honour Roll

BB Adventure Quest (Juniors Programme) - Gold Honour Roll

The Best Boy Award
Jaden Nathaniel, 6C
Joe Cheang Yew Zu, 6C
Lee Zheng Rui Gladwyn, 6C
Ching Kai Lun Spencer, 6F
Chua Rui Heng Kasen, 6F
Kuick Ren Kai Sky, 6J 


Kuick Ren Kai Sky, 6J 
Scouts Akela Award - Cub ScoutsAdriana Dalilah Binte Mohamad Sahrulisam, 6F
Nur Syaziana Binte Abdullah, 6F
Teo Xin  Zhi Selena, 6I
Sasi Kumar Mithilesh, 6H
Olaf Tan Hong Hock, 6J
Floorball National School Games 
Junior Achievement Pins ( Primary School Sports Council)
2nd Position (Tier 1)
 Junior Boys Team

2021

Curriculum
Chinese department
The 4th Primary and Secondary School Text Recitation Competition
Kayden Teng Shao Yang, 3J
Emily Chan, 3J
Teng Bang Cheng, 3C
Walter Ung Si Jie, 3F
Tan Hui Yi, 3I
Voon Jing Yuan, 5H
Tan Jing Xuan, 5J
Jayden Wong, 5J
Zachariah Ng Zheng Kai, 5J
Zhu Yi Chen, 5J
Math department
National Mathematical Olympiad of Singapore 2021 Honourable Mention


Bronze Award





Silver Award
Cellyn Eng Yuin Qqi, 6J
Kuick Ren Kai Sky, 5J
Prarthana Sunil, 5J
Tan Jing Xuan, 5J

Soh Kah Keng Kenneth, 6J
Wong Zhen Ting, Reid, 5J
Yeo Teck Seng, 6J
Zachariah Ng Zheng Kai, 5J
Tan Jaymie, 6J

Paratal Samik, 5J
Co-Curriculum
Info Tech Club
HACK@CODE 2021

Most Aesthetically Design Award: Thang Kai Ze, 5H
Most Interactive Design Award:
Shaylan and Kai Ze, 5H
Choir
Voices of Singapore Festival (Finalist)
Xue Thong, 4I
Creative Hands
SYF Certificate of Recognition
Eira Cerys Tay
Kishore
Nur Farzlyana
Putri Zafri
Ryleigh Anne Danielle Lim
Soorappan Liyashini
Elvy Nur Alvyna
Kennice Yong Xi Cheng
Lin Xi’En
Sarah Tan Yi Xin
Girls’ Brigade
Junior brigade Brooch Award




Low Guat Tin (LGT) Challenge:
Highest Honour Roll (Gold)
Individual Team (2 Bronze, 3 Silver, 2 Gold)
Girls' Brigade Award - Gold Award
Ang Ler Qian Rachel
Lee Yi Xuan Glynnis
Tan Hui Min Candice
Tan Shan Shan, Queenie
Scouts
Akela Award – Cub Scouts






Gang Show - Gold Award
Kelvin Ang, 6I
Muhd Aqiel Arfan bin Farhan, 6C
Soh Kah Keng, 6J
Cyric, 6J
Cellyn Eng, 6J
Yan Kai Geng, Bradley, 6H
Others
Junior Civil Defence Lionheart Challenge 2021
3rd place in the Ultimate JCDLH Trivia
Sakshi, Samik & Zachariah, 5J
Rehaan & Arshia, 5H

2020

Co-Curriculum
Info Tech Club
HACK@CODE 2020 - Most Aesthetically Designed Award, Most Interactive Design Award

6th National Young Shutterbugs Photography Competition Compassion - Touching Hearts Category 3rd Prize




Akid Lufti, 5I
Adil Fazli, 5F
Charles Ooi, 5H
Niithesh, 5J
Girls’ Brigade
Junior brigade Brooch Award
Ang Ler Ting Annabelle
Esther
Chee Ying
En Xuan
Cheryl
Ranjith Ranjith
Paul
Boys’ Brigade
Company Award
JM Fraser Award for Excellence – Gold Honour Roll
-
Scouts
Akela Award – Cub Scouts
Brandon Caleb Augustine, Ayeesha Zahra D/O Mohammed Zubir
Lin Xingchen
Samuel Koh Zhe En
Lee Ting Xuan
Muhammad Asyran Zafry Bin Muhammad Israf